İç Mimar Seçimi

Ağustos 15, 2023

Bir İç Mimarla çalışmaya karar vermeden önce nelere dikkat etmelisiniz;

Bir eviniz yada iş yeriniz var ve yenilemeyi düşünüyorsunuz. İç mekan tasarımı ne kadar güzel olursa olsun önemli olan uygulama kalitesi, malzemelerin dayanıklılığı, çözülmesi gereken teknik detaylar, profesyoneli bakış açısı ve işin sonunda sizin bu iç mekanda rahat edip etmediğinizdir. İç mimar seçimi yaparken bu 5 ipucunu aklınızda bulundurun.

 

1. Web sitelerini inceleyin ve onlarla konuşun

Daha önce uygulamış oldukları projeleri inceleyin ve ihtiyaçlarınız için uygun olup olmadıklarını belirleyin. İyi bir başlangıç, web sitelerini ziyaret etmek veya telefon görüşmesi yapmak olabilir.
Hizmetleri gereksinimlerinize uygun mu? Profesyonel çözümler sunabilirler mi? Projenizle ilgilenecek, tasarım desteği alacağınız iç mimar ile tanışın. Ona güvenebilmeniz çok önemli. Bu iç mimar seçimi konusunda en önemli noktalardan birisi. 
İhtiyaçlarınızı, gereksinimlerinizi anlayacak ve eviniz yada iş yeriniz için hayallerinizi yansıtan sıra dışı bir tasarım yaratacak bir iç mimar arıyorsunuz. Birlikte çalışmaktan hoşlanacağınız, anlaşabileceğiniz bir iç mimar bulmaya çalışın aksi halde süreç stresli bir hal alabilir.

2. İç mimari tasarım portföylerini görmek isteyin

Herhangi bir iç mimarlık firması size yaptıkları iç mimari tasarım portföyünü sunabilmelidir. Uygulaması tamamlanmış projeleri var mı? Konum ve referans sağlayabilirler mi? Portföyü beğendiniz mi? Tasarımları sizi cezbetti mi? 

3. Sosyal medyanın gücünü kullanın

Çalışmayı planladığınız iç mimarlık firmasını sosyal medyada araştırmak harika bir fikirdir. Firma hakkında paylaşım ve yorumlar bulabilirsiniz. Çoğu firma uygulamakta olduğu yada tasarım aşamasında olan projelerini sosyal medyada paylaşır. Onlarla etkileşimde bulunabilir ve sorular sorabilirsiniz.   

4.İç mimari tasarım yada tadilat projeniz için fiyat teklifi isteyin

İç mimarlık tasarım ücretleri her zaman önemli bir unsurdur. İç mimarlık firmalarından tasarım yada tadilat için uygulama dahil bir fiyat teklifi talep edin.  
Ancak fiyatlar tasarımcınızı seçmenizdeki tek faktör olmamalıdır. Ucuz fiyat teklifi veren biri doğru iç mimarlık firması olarak düşünülmemelidir. Her iç mimarlık firması projenizin gerektirdiği uzmanlığa veya deneyime sahip olmayabilir. Sizin için eşsiz tasarımlar ve kaliteli hizmet sağlayabilecek bir iç mimarlık şirketi fazladan harcanan her kuruşa değer. Elbette bu çok yüksek ücretler ödemeniz anlamına gelmemeli. Mutlaka farklı firmalardan fiyat alarak piyasa araştırması yapmalısınız.

Bunun için İçmimarbul.com ‘İç Mimar Teklif Al’ formunu doldurarak ücretsiz keşif hizmetinden faydalanabilir ve dilediğiniz sayıda iç mimarlık firmasından fiyat teklifi alabilirsiniz.

5. Anlaşma

Hayalinizdekileri özetleyin, iç mimarınıza sevdiğiniz renkleri, nefret ettiğiniz renkleri, en sevdiğiniz görünümü ve hissi, evde ofis çalışması için bir alana veya aile üyenizin herhangi bir özel gereksinimine ihtiyacı olup olmadığı gibi ihtiyaç detaylarınızı anlatın. Kilometre taşlarını yada teslim tarihlerini belirleyin. 
Ne kadar erken başlarsanız, hayalinizdeki evden yada iş yerinden o kadar çabuk keyif almaya başlayabilirsiniz!