İç Mimar Çalışma Sistemi ve Fiyat Hesaplaması

Ağustos 15, 2023

İç mimar çalışma sistemi ve fiyat hesaplaması hakkında bilmeniz gerekenler;

Bir iç mimar işe mekanın rölövesini alarak ve bolca fotoğraflayarak başlar. Rölöve iç mekandaki kolon, kiriş, duvarlar, radyatörler, pencere ve kapı ölçüleri ve tesisat şemalarının çizilen krokiler üzerine işaretlenerek detaylı bir şekilde ölçülerinin alınması ve profesyonel çizim programlarına aktarılarak mekanın gerçek 1/1 ölçülü projesinin oluşturulmasıdır. Yerinde yapılacak bu inceleme esnasında müşterinin taleplerinin ve ihtiyaçlarının belirlenmesi çok önemlidir. Bu bilgiler ışığında müşterinin ihtiyaçlarını ve beklentilerini karşılayacak tasarımları ortaya çıkarmak,  bunun için gerekli teknik bilgi ve donanıma sahip olan iç mimarın görevidir.

>İç Mimar Seçimi Hakkındaki Blog Yazımızı İnceleyin> 

Projelendirme aşamalarının ilki avan projedir. Bu aşamada iç mimar belirlediği konsepti, mekan işlevlerini, yerleşim alternatiflerini 2 ve 3 boyutlu çizimler ile müşteriye sunar ve fikir alış verişleri ile istenilen değişiklikler belirlenir. Değişikliklerin projeye uygulanması ve iki tarafın onayı ile tasarım son halini alır.

Projelendirme aşamalarından ikincisi kesin projedir. Kesin projede renkler, malzemeler ve kullanılacak ürünlerin tamamı belirlenmiş olmalıdır. Projenin son hali tüm malzeme, renk ve ürünler 3 boyutlu gerçeğe yakın görseller ile müşteriye sunulur. Aynı zamanda tüm kat planları, kesitler, döşeme ve tavan planları, tesisat projeleri tamamlanmış olmalıdır.

Son aşama ise uygulama projeleridir. Uygulama projeleri şantiye ve atölye imalatları için gerekli olan ölçülü teknik çizimlerdir. Bu projelerin hazırlanmasının ardından uygulamaya ve mobilya imalatlarına başlanabilir. Eğer tasarım ve projelendirme işlerini üstlenen firma uygulama işini de üstlenmişse mahal listesi ve metrajları hazırlayarak, kullanılacak malzemelerin listesini hazırlar ve işverene fiyat teklifi sunar.

>İç Mimarlık Fiyatları Hakkındaki Blog Yazımızı İnceleyin> 

İç mimarlık fiyatlarının TMMOB tarafından her yıl belirlenen en az proje bedeli vardır. En az proje bedeli iç mimarlık proje hizmetlerinin hangilerine ihtiyaç olduğuna, mekanın türüne ve mekanın m2 sine göre hesaplanmaktadır.  Her iç mimarlık ofisi kendi marka değeri, referansları, deneyim ve uzmanlıkları, giderleri, firma yaşı gibi bir çok faktöre göre kendi fiyatını belirler. Danışmanlık ve uygulama kontrolörlüğü fiyatları da yine her iç mimarlık firmasının kendisinin belirlediği proje odaklı hesaplanabilen fiyatlardır.

Tasarım, proje yada uygulama işleriniz için fiyat hesaplaması yaptırmak istiyorsanız ‘İç Mimar Teklif Al’ formundaki bilgileri doldurarak iç mimarlardan ücretsiz fiyat talebinde bulunabilirsiniz. Dilerseniz ücretsiz keşif hizmeti talep ederek daha detaylı bilgi alabilirsiniz.