İç Mimarlık Fiyatları

Ağustos 15, 2023

Evinizi yada işyerinizi yenilemeye karar verdiniz ve bir iç mimar ile çalışmak istiyorsunuz. Peki sizi nasıl bir maliyet bekliyor? İç mimar çalışma sistemleri ve iç mimarlık fiyatları hakkında bilmeniz gereken tüm detaylar yazımızda;

 

İç Mimar ve İç Mimarlık Fiyatları

İç mimarlık hizmetleri günümüzde oldukça tercih edilmeye başladı. Tadilat ve dekorasyon firmalarının yeterli teknik bilgiye ve tecrübeye sahip olmadığı artık bilinen bir gerçek. İç mimarların mekanlara kattığı konfor ve değerler ise ortada. Bu sebeple işverenler gerek şirket gerek özel mülkleri için iç mimarlık hizmetinden yararlanmayı tercih ediyor. Bir profesyonelden destek almak her anlamda işleri kolaylaştırıyor ve öngörülemeyen maliyetleri ortadan kaldırıyor.

 

İç Mimarlık Fiyatları

Bir ev veya işyerinizin iç mimarisi yada dekorasyonu konusunda bir profesyonelden destek almak istiyor fakat fiyatlar konusunda tereddüt ediyor olabilirsiniz. İç mimarlık fiyatları aslında sanıldığı kadar yüksek değildir. Bir tadilatçı firmadan alacağınız anahtar teslim fiyat ile iç mimarlık firmasından alacağınız anahtar teslim tadilat fiyatı çoğu zaman aynı yada yakın olabilir. Çünkü iç mimarlar sürekli çalıştıkları yüklenicilerle sizin anlaşacağınız fiyattan daha uyguna anlaşabilirler ve üzerine tasarım ve uygulama takibi ücretlerini eklerler.  Fiyat talep ettiğiniz firmaların kaliteleri, deneyimleri, masrafları vb kriterler doğrultusunda aşağı yukarı oynamalar olacaktır. Eğer fiyat aldığınız firmalar arasında çok yüksek bir fiyat farkı ile karşılaşırsanız muhakkak detayları kontrol etmelisiniz. Eksik işler yada malzeme kalitelerinde farklılıklarla karşılaşmanız muhtemeldir. 

 

İç Mimarların Anlaşma Şekillerine Göre Fiyatlar

İç mimarların ve iç mimarlık şirketlerinin müşteri ile yaptıkları görüşme neticesinde belirleyebilecekleri 3 farklı anlaşma şekli vardır;

Anahtar teslim tadilat

Anahtar teslim tadilat anlaşmalarında iç mimar yada iç mimarlık şirketi müşterisinin ev veya işyerine proje ve uygulama (inşaat) kısımları (elektrik, sıhhı tesisat, alçı, boya, duvar kağıdı, parke, seramik vb) ve ince işler/imalatlar (perde, mobilya, aksesuar v.b) için genel bir fiyat çalışması hazırlar ve müşterisine detaylı bir yapılacak iş listesi sunar. Bu liste müşteri ile yapılan detaylı görüşme ve ölçülendirme sonrası belirlenir. Listede yapılacak işle ilgili tüm ölçü, adet ve malzeme detayları bulunmalıdır ve sözleşmeye mutlaka eklenmelidir. İç mimarın yada iç mimarlık firmasının hazırlamış olduğu bu fiyat teklifi iç mimarın deneyimlerine ve piyasa fiyat bilgisine dayanarak hazırlamış olduğu bir bütçe ön görüsüdür. Belirlenen fiyattan daha ucuza yada daha pahalıya işin tamamlaması da mümkündür. Bu iç mimarın üstlendiği bir risktir. Eğer anahtar teslim tadilat anlaşması yapmayı düşünüyorsanız iç mimarlık firmalarından ücretsiz keşif talep etmeli ve detaylı olarak taleplerinizi anlatmalısınız. Aksi halde tadilatınız için gerçekçi bir fiyat almanız mümkün değildir.

Anahtar teslim tadilat fiyatları ortalaması hareketli mobilyalar (salon takımı, yatak odası takımı v.b) hariç 5000-7000 TL/m2, hareketli mobilyalar dahil 10000-15000 TL/m2’den başlayabilir. Ama bir üst sınırı yoktur, sizin istekleriniz, malzeme tercihleri, işçilik kaliteleri bu fiyatı 2’ye, 3’e hatta 5’e katlayabilir.

Eğer sınırlı bir bütçeniz var ise bunu ilk görüşmede iç mimarınız ile paylaşmanız ve buna göre neler yapılabileceği üzerinden konuşmanız daha doğru olacaktır. İç mimar bu bütçe üzerinden kullanılabilecek malzemeleri, işçilik kalitelerini, tasarımda nelerden vazgeçmeniz gerektiği yada neler ekleyebileceğiniz, hangi iş kaleminde daha az bütçe kullanıp hangi iş kalemine daha fazla bütçe ayırmanın doğru olacağı gibi konuları size detaylıca anlatabilir ve siz de bütçenizi doğru bir şekilde değerlendirmiş olursunuz.

>Anahtar Teslim Tadilat Hakkındaki Blog Yazımızı İnceleyin> 

Maliyet üzerinden kar

Maliyet üzerinden yapılan kar anlaşmalarında işveren iç mimar tarafından projelendirilen işin tüm anlaşmalarını ve ödemelerini kendisi yapar. İç mimar projenin tüm projelendirme ve uygulama takibini yapmaktan, yapılan işin kalitesini kontrol etmekten ve bunu işverene bildirmekten sorumludur, fakat uygulamayı yapan ustaların yada yüklenici firmanın sebep olacağı hiçbir sorundan ve maddi manevi zarardan mesul değildir.

Maliyet üzerinden yapılan kar anlaşmalarında yapılacak işe göre bir oran belirlenir. Bu oran konut, villa ve orta ölçekli işyeri projelerinde % 10 – %25 arsında değişiklik gösterebilir.

Bu anlaşmalarda iç mimarın alacağı tutar, inşaat süresince yapılan tüm masrafların toplamı ile anlaşmaya varılan yüzdelik oranının çarpılmasından ortaya çıkan tutar kadardır.

Örneğin toplam masraflar 1.000.000 TL  tuttu ve siz % 15 olarak maliyet üzerinden kar anlaşması yaptıysanız;

İç mimarın sizden talep edeceği ücret 1.000.000 x %15 = 150.000 TL olacaktır.

İç Mimari Proje ve Danışmanlık

İç mimari proje ve danışmanlık anlaşmalarında ise müşteri iç mimardan sadece ev veya işyeri için iç mimari proje ve danışmanlık hizmeti almak ister ve bunun için bir fiyat talep eder.

İç mimar bu anlaşma şeklinde iç mekan için gerekli tüm projeleri hazırlar ve danışmanlık hizmeti verir. Rölöve çizimlerinin hazırlanması, konsept ve ön projelerin hazırlanması, yerleşim planlarının çizilmesi, 3 boyutlu görsellerin hazırlanması, uygulama ve imalat projelerinin çizilmesi (elektrik,sıhhı tesisat,alçıpan detayları,mobilya üretim detayları v.b.) gerekli olduğunda revizelerin yapılması iç mimarın sağlayacağı hizmetlerdir. İç mimar tüm projeleri hazırladıktan sonra işverene teslim eder, ve bu projeler ile işveren işin uygulamasını kendi imkanları ile yaptırır. Elbette uygulama yapacak ekibin başında bu projeleri okumayı bilen birine ihtiyaç vardır.

Bu tarz projelerde m2 ye, işin türüne ve iç mimarın deneyimlerine bağlı olarak fiyatlar değişiklik gösterir.

50 m2 bir işyeri için tasarım, proje ve danışmanlık hizmet fiyatları 40.000 TL’den

50 m2 bir ev için  tasarım, proje ve danışmanlık hizmet fiyatları 30.000 TL ‘den başlayabilir.

Proje ve danışmanlık hizmet bedelleri tamamen iç mimarın profesyonelliği ve deneyimleri ile alakalıdır. Yeni mezun bir iç mimardan alacağınız proje ve danışmanlık hizmet bedeli ile 10 yıldır bu mesleği aktif olarak icra etmekte olan profesyonel bir iç mimardan alacağınız proje ve danışmanlık hizmet bedeli arasında fark olacağı gibi karşılığında alacağınız hizmet kalitesi de elbette farklı olacaktır.  

>İç Mimar Seçimi Hakkındaki Blog Yazımızı İnceleyin> 

 Yukarıda bahsedilen tüm fiyatlar piyasa fiyatları baz alınarak oluşturulmuş, bilgilenme amaçlı ve örnek niteliğindedir. Fiyatların teklif alınacak iç mimarların yada iç mimarlık firmalarının marka değerine göre değişiklik göstereceği göz önüne alınmalıdır.

Tasarım, proje yada uygulama işleriniz için fiyat hesaplaması yaptırmak istiyorsanız ‘İç Mimar Teklif Al’ formundaki bilgileri doldurarak iç mimarlardan ücretsiz fiyat talebinde bulunabilirsiniz. Dilerseniz ücretsiz keşif hizmeti talep ederek daha detaylı bilgi alabilirsiniz.